Jak pracować z osobami niedowidzącymi i niewidomymi

Jeśli Twój współpracownik niedowidzi lub jest niewidomy, możesz nie wiedzieć, jak się do niego zwracać. Jednak zastosowanie się do kilku prostych wskazówek pozwoli Ci na łatwiejsze interakcje i przełamanie lęku przed odmiennością. Niektóre z tych rad mogą wydać się oczywiste, ale inne wymagają większej znajomości tematu.

Po pierwsze, przedstawiaj się przy rozpoczynaniu rozmowy. To może być zwykłe, naturalne pozdrowienie, podobne jak przy rozpoczęciu przyjacielskiej rozmowy telefonicznej. Nie należy nigdy zakładać, że osoba niedowidząca rozpozna Twój głos. Tak samo, jeśli w pokoju jest więcej osób, na przykład na zebraniu, dobrze jest przejść się po pokoju i przedstawić szybko każdego. Dzięki temu niewidomy pracownik będzie wiedział, do kogo należą słyszane podczas spotkania głosy.

Opisuj układ mebli w nieznanych pomieszczeniach. Nie musi to być dokładny i szczegółowy referat, wystarczy uwaga o krzesłach i stołach, na które dana osoba może się nagle natknąć. Nawet jeśli ostrzeże ją używane akcesorium lub pies przewodnik, taka troska będzie oznaką dobrych manier.

Nie zaczepiaj i nie głaszcz psa przewodnika. Mimo że taki pies wydaje się z reguły łagodnym zwierzęciem, może odczytać to jako próbę ataku na chronioną osobę. Taki pies jest w pracy i nawet, jeśli wydaje się odpoczywać, zawsze pozostaje czujny.

Ostatnią kwestią jest brak zahamowań w kontaktach międzyludzkich. Nie bój się, że urazisz osobę z poważną wadą wzroku przez używanie popularnych słów i wyrażeń związanych z widzeniem. Jeśli odruchowo pytasz na przykład o jej punkt widzenia, możesz pomyśleć, że popełniłeś błąd. Jednakże cenzura Twojego codziennego języka poprzez unikanie takich wyrażeń byłaby jeszcze gorsza.
Tak samo nie obawiaj się zadawania pytań. Lepiej zapytać o rodzaj niepełnosprawności i stopień niedowidzenia, niż się nad tym zastanawiać i zgadywać. Dzięki temu będziesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Osoby niedowidzące mogą na przykład czytać tylko niektóre czcionki, więc upewnij się, że drukujesz i wysyłasz dogodne dla nich kopie dokumentów.

Podsumowując, nie trzeba się bać pracy z osobami niewidomymi i niedowidzącymi. Wystarczy kilka prostych nawyków, by nawiązać z nimi dobry kontakt i owocną współpracę.

Polecane wpisy

Dodaj Komentarz