Sprzęt dla niewidomych

Aktualnie na rynku istnieją urządzenia, które pozwalają osobom niewidomym i słabowidzącym na bycie samodzielnymi, usprawniają kontakt z otaczającym ich światem, pozwalają na korzystanie z dóbr kultury, podjęcie pracy, czy realizację hobby. Dobór odpowiednich urządzeń zależy jednak nie tylko od dostępnych środków finansowych, ale przede wszystkim od rodzaju schorzenia, warunków życia i wieku, a w niektórych przypadkach nawet od zaleceń lekarza, czy rehabilitanta.

Do najczęściej spotykanych i najbardziej funkcjonalnych zalicza się:
Białą laskę – to podstawowe i najczęściej stosowane urządzenie, wspierające osobę niewidomą w poruszaniu się. Pozwala przede wszystkim orientować się w terenie i omijać przeszkody, a także jest swego rodzaju sygnałem dla otoczenia, głównie kierowców. Obecnie na rynku wyróżnia się kilka rodzajów lasek, w zależności od materiału z jakiego są wykonane i możliwości ich złożenia.
Zegarek – wszystkie zegarki, niezależnie od zastosowania i rodzaju, muszą być udźwiękowione bądź „ubrajlowione”. Te ostatnie zazwyczaj zaleca się, jeśli wykorzystywane będą w miejscach, w których dźwięk może zakłócić spotkanie, zebranie lub wykład, oraz dla tych osób, które przechodzą proces rehabilitacji. W zegarkach brajlowskich koperta zegarka jest otwierana, a tarcza posiada wypukłe cyferki. Coraz częściej jednak spotyka się już zegarki, które za pomocą dźwięku wyraźnie informują która jest godzina.

Powiększalnik – urządzenie, które dobrze sprawdza się podczas pracy z osobami niedowidzącymi, umożliwiając przede wszystkim wygodniejsze czytanie. Elektroniczne powiększalniki wyposażone są w kamerę, która finalnie wyświetla powiększoną czcionkę na kolorowym wyświetlaczu, przy jednoczesnej możliwości regulowania ostrości i odległości. Powiększalnik idealnie sprawdzi się również przy odczytaniu nazwy leku, ceny w sklepie, czy tytułu książki.

Komputer z zestawem urządzeń – w czasach, kiedy komputery są już podstawowym łącznikiem ze światem, ale też jednym z głównych urządzeń potrzebnych do pracy, osoby niewidome i niedowidzące potrzebują komputera dostosowanego do swoich potrzeb. Taki zestaw oprócz stacji powinien posiadać monitor brajlowski, który podłączony do komputera przetwarza tekst z ekranu monitora na pismo brajla na linijce. Oprócz tego konieczny jest syntezator mowy, przetwarzający zapisany tekst na mowę; skaner, umożliwiający zamianę druku na formę dźwiękową oraz drukarka brajlowska, która drukuje tekst systemem brajla.

Inne urządzenia, które z pewnością potrafią ułatwić poruszanie się, komunikowanie i pracę osobom niewidomym i niedowidzącym to m.in.: czytak do czytania nagranych książek, lupy i lunetki, mówiąca miara podająca zaznaczoną wartość głosem, identyfikator kolorów, autolektor, będący dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie potrafią obsługiwać komputera, wykrywacz przeszkód, elektroniczny lokalizator, mówiący telefon z wgranym specjalnym oprogramowaniem, które odczytuje sms’y, kontakty w książce telefonicznej, czy wybrany numer, czy nawet osobisty sygnalizator nadjeżdżającego tramwaju i autobusu.

Polecane wpisy

Dodaj Komentarz